Często jesteśmy świadkami, jak małe brzdące proszą swoich rodziców o futrzastego przyjaciela, zarzekając się, że będą odpowiedzialne i udźwigną brzemię opieki nad czworonogiem.  Rodzice mają dylemat, czy to już odpowiedni moment na nowego członka rodziny. Niestety, czasem decyzje są zbyt pochopne i nieprzemyślane, co kończy się osobistą psią tragedią…Jak tego uniknąć? Dzisiaj podpowiadamy, na jakie pytania musi koniecznie odpowiedzieć przyszły właściciel psa.

Czy Twój styl życia jest przyjazny dla czworonoga?

Pies to żywa istota, która stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. Nie lubi zostawać zbyt długo sama. Potrzebuje opieki, wyjścia na spacer i zabawy. Jeśli do domu przychodzisz tylko spać, pies to nie jest dobry pomysł. Jeśli natomiast jesteś osobą, która mało podróżuje (a nawet jeśli to robi, to ma warunki, by podróżować we dwójkę), lubi spacerować, a jej praca to nie są całe dnie poza domem, wniosek nasuwa się sam.

Jesteś w stanie zapewnić psu warunki do życia?

Posiadanie psa wiąże się z wydatkami. W zależności od rasy i potrzeb danego psa mogą być one większe lub mniejsze. Z pewnością musisz jednak zdawać sobie sprawę, że psu należy zapewnić właściwą dla niego dietę, miejsce do spania, a także odwiedzać weterynarza, by odbywać szczepienia (przypominamy, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe!). Nie zapominajmy także o pielęgnacji – to także mycie, czesanie, obcinanie pazurków itd.

Masz czas, aby go dobrze wychować?

Mały szczeniak to duży kłopot, jeśli w ogóle można tak określić tę małą kupkę radości. Trzeba nauczyć go załatwiania swoich potrzeb na dworze, uczyć komend, dostarczać dużo bodźców, by nie gryzł Twojej kanapy, tylko pluszowego misia, który leży w kącie salonu. Trzeba być konsekwentnym, lecz troskliwym. Pies uczy pokory i cierpliwości. Czy masz czas, możliwość, by spędzić z nim cały weekend? A potem każde popołudnie? Nauka zostawania samemu w domu również nie należy do najłatwiejszych, zarówno dla psa, jak i dla właściciela.

Weź odpowiedzialność!

Posiadanie psa to jak widać ogromny obowiązek. Nie zapominajmy jednak, że jest to również wyjątkowy przyjaciel, który pozostanie nam wierny aż po ostatni psi dzień życia. To on będzie nas rozbawiał swoim zachowaniem, witał i cieszył się, gdy zobaczy nas po powrocie z pracy. To właśnie on będzie chciał być z nami zawsze i bez względu na wszystko. Nie zostawi, nie opuści. Jeśli jesteś przekonany, że jesteś w stanie zapewnić mu wszystko, co najlepsze, weź odpowiedzialność za swoje decyzje i przejdź przez życie ze swoim własnym psem. Twoje życie nigdy nie będzie takie jak przedtem.

Nasza marka LOVEDOG służy radą i wsparciem. Będziemy tu trwać, by oferować wszystko, co najlepsze dla Twojego psa. Mamy nadzieję, że uda Ci się uniknąć wielu błędów związanych z byciem „początkującym psiarzem”. Odsyłamy Cię do naszego kanału na YouTube, gdzie znajdziesz wiele ciekawych produkcji z naszym udziałem. LINK

Dodaj komentarz