Jeśli zdecydowałeś się na psa – głęboko wierzymy, że zrobiłeś to w pełni świadomy obowiązków, jakie się z tym wiążą – nadszedł czas na kolejną ważną i wiążącą Cię decyzję. Jaki psi charakter odpowie Twojemu? Z kim poczujesz prawdziwą ludzko- psią więź? Mówiąc innymi słowy: z kim będzie Ci się dobrze mieszkało?

PIES RASOWY CZY ZE SCHRONISKA?

Bardzo wspieramy akcję „Nie kupuj, adoptuj”. Chętnie nakłaniamy do przemyślenia decyzji o przygarnięciu psiaka ze schroniska. Psy w schronisku to nie są „wybrakowane egzemplarze”. To psy, które trafiły na „wybrakowanych ludzi”. Zwyczajnie nie powiodło im się w życiu i liczą, że ktoś jeszcze je pokocha. Niestety, niektóre z nich to psy z „nieciekawą” (czyli bardzo smutną) przeszłością. Niektóre doznały od człowieka prawdziwej krzywdy i mogą mieć uraz, nad którym trzeba konsekwentnie pracować. Możliwe, że jest to praca na miesiąc, może na rok, a może na lata. Większość piesków w schronisku to nie są szczeniaki. Mamy więc do czynienia z pieskiem dorosłym, w jakiś sposób już ukształtowanym. Wszystkie te aspekty zasługują na przemyślenie, czy jesteśmy w stanie się z nimi zmierzyć, przepracować lub zaakceptować. Najlepiej po prostu wybrać się do schroniska.

Psy rasowe to psy, które mają określone, wspólne dla rasy, cechy charakteru (wyglądu oczywiście też, ale zakładamy, że wygląd to sprawa drugorzędna, jeśli mowa o prawdziwej miłości, prawda? 😉 ). Tutaj można dokładnie się zastanowić, jaki profil psa będzie odpowiadał naszemu. Jeśli uwielbiamy pokonywać długie dystanse albo jeździć rowerem – warto wybrać psa dużej rasy, który będzie również potrzebował solidnej dawki sportu. Dobór właściwego psa jest niezwykle ważny. To pierwsza decyzja, od której zależy jak nasza ludzko-psia relacja będzie przebiegała.

HISTORIA PAULINY

W tym miejscu z chęcią przedstawimy Wam historię Pauliny, którą możecie znać z naszego kanału na YouTube. Posiada ona bowiem maltańczyka – a wybór akurat tej rasy nie był dla niej przypadkowy. Mieszka w bloku, co raczej odrzuca możliwość posiadania psa dużej rasy. Dodatkowo jest typem domatora, a ponieważ pracuje zdalnie, piesek nieustannie spędza z nią czas. Jak możecie dowiedzieć się z naszego pierwszego filmu na naszym kanale, maltańczyki to pieski bardzo związujące się z domownikami. Nie lubią samotności. Paulina wybrała swojego przyjaciela bardzo świadomie, dlatego zachęcamy do bardzo wnikliwego zgłębienia tematu ras, jeśli decydujemy się na psa rasowego.