WEST

Jeśli poszukujecie odpowiedniej dla siebie małej rasy psa, z pewnością rozważacie Westa. A West Highland White Terrier to jeden z popularniejszych psów końca XX wieku. Jak się okazuje, jego rosnąca popularność trwa do dziś. Czemu zawdzięcza ten zachwyt? Przede wszystkim swoim ogromnym wdziękiem tak charakterystycznym dla terrierów, ale także odrobiną figlarności. 

Historia rasy West Highland White Terrier

Cairn terrier – to od tej rasy wywodzi się nasz teraźniejszy West. Co interesujące, całkowicie białe psy cairn terrierów uważane były jako odbiegające od wzorca, niechciane. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęto celową hodowlę tych psów o całkowicie białym umaszczeniu.  Do spisu ras FCI rasa WEST HIGHLAND WHITE TERRIER została zaklasyfikowana w 1907 roku.  W związku z I wojną światową, światowa populacja rasy westie zmalała drastycznie. Sytuacja nie poprawiła się mimo podjęcia prób rozwijania rasy w okresie międzywojennym, bowiem z początkiem II wojny światowej sytuacja rasy znów uległa pogorszeniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęły się działania, mające na celu spopularyzowanie rasy, która stała się zagrożona wyginięciem. Na szczęście – jak widzimy – rasa Westie ma się obecnie świetnie.

Wygląd

Jakie zatem cechy wyróżniają psa rasy West?
Dorosłe psy mierzą zgodnie ze wzorcem do 28 cm i ważą około 10 kg. Ich przepiękna biała szata lśni z daleka i stanowi wspaniały kontrast dla ciemnych oczu i czarnego noska. Kluczowe są również stojące uszy oraz ogon – ten mierzy 15 cm długości. Czasem bywają mylone z maltańczykami, choć wyraźnie się przecież od nich różnią, np. stojącymi uszkami.

Charakter i osobowość

Cechy osobowościowe rasy Westie nie powinny być zaskoczeniem, jeśli pamiętamy, że jest to rasa terrierów. A to oznacza, że to psy charakterne, żywiołowe, niezależne, o dużym temperamencie. To pies oddany swojemu właścicielowi, któremu bezgranicznie ufa, grzecznie dopominając się o uwagę. To psy niezwykle eleganckie. Na pytanie, czy jest to pies agresywny, odpowiemy, że jest to pies łagodny dla ludzi zaufanych i tych, którzy nie robią mu krzywdy. Nie jest również szczekliwy, a jeśli już szczeka, powinien to być dla nas alarm, że naszego psa coś zaniepokoiło – w jego krwi płynie bowiem łowiecki instynkt. 

Instynkt łowiecki

Skąd się wziął ten myśliwski zmysł u rasy West Highland White Terrier? Cóż, należy go szukać u przodka – cairna terriera.  Jednakże całkowicie białe umaszczenie rasy Westie sprawiło, że psy te stały się wręcz idealne na polowania – z łatwością można go było odróżnić od ciemno umaszczonej zwierzyny.  To pies z pewnością żywiołowy oraz nieustraszony, co jednak może przysparzać problemów niedoświadczonym posiadaczom psów. Jego łowiecki instynkt może bowiem sprawić, że z przyjemnością poszuka możliwości do zerwania się ze smyczy i rzucenia się w pogoń za swoją ofiarą. Tak ważne jest zatem unikanie samotnych wędrówek Westa, gdyż może to się skończyć nieszczęśliwie dla naszego psiego przyjaciela.

Czy rasa West jest narażona na choroby?

Z chorobami u psów jest podobnie jak u ludzi – czasem się zdarzają. U westów najczęstsze bywa zapalenie wątroby w związku z tendencją do odkładania sie w organizmie zbyt dużej ilości miedzi oraz choroba Legg – Perthesa (martwica kości udowej). Co zrobić, by uniknąć tych chorób u psiaków? Cóż, przede wszystkim walczyć o to, by rozmnażane były przez profesjonalistów. Obecnie obserwujemy wysyp pseudohodowli, które rozmnażają psy nie zważając na genetyczne wady psich rodziców. To sprawia, że predyspozycje do chorób przekazują się dalej, nierozważni kupujący patrzą na cierpienie swojego psa, a biedne pieski – cierpią.  Przeciętna długość życia westów to 12-16 lat. 

Żywienie Westów

Żywienie terrierów składa się głównie z mięsa, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie składów. Karma poniżej 60% mięsa nie będzie wystarczająca dla Twojego białego przyjaciela. Radzi się również by unikać zbóż. Warto zdawać sobie sprawę, że pies doskonale radzi sobie zarówno bez pszenicy, jak i bez cukru.  Przed zakupem psa konieczne jest również zaznajomienie się z produktami, które mogą okazać się śmiertelne po spożyciu przez psa: winogron, czekolada.

W przypadku żywienia nie sposób nie wspomnieć o ilości. Ważne jest odpowiednie dobranie dawki karmi do codziennej aktywności psiaka. Psy bardziej aktywne będą potrzebowały jej więcej, niż psiaki, które niechętnie biegają.

West highland white terrier a dzieci

Przy wyborze psa często pada pytanie: jak zachowuje się w stosunku do dzieci? Na szczęście dla osób zastanawiających się nad westem, mamy dobrą wiadomość. Ten piesek jest łagodny, uwielbia się bawić, a także jest dość cierpliwy. Jednak nie znaczy to, że szczypanie, ciągnięcie za ogon czy szarpanie będzie dla niego komfortowe. Od dzieci, które nie szanują osobistej przestrzeni psa, będzie stronił.

Legowisko dla Westa

Zastanawiasz się, jakiego legowiska dla psa tej rasy potrzebujesz?

Przychodzimy zatem z pomocą! W naszym sklepie znajdziesz legowiska z burtą, które tworzą bezpieczną i przyjazną dla odpoczynku przestrzeń. Idealną dla Twojego psiego przyjaciela. SPRAWDŹ