Backy nie miał zacieków, gdy braliśmy go z hodowli. Nie miał też zacieków, gdy skończył 5 miesięcy. Myśleliśmy zatem „to pewnie kwestia genów i czystości rasy”. Niestety, niewłaściwa pielęgnacja psiego oka oraz niewiedza skutkowała tym, że również i nasz „idealny” Bakuś złapał brunatne zacieki. - Tak pisała nam Paulina o swoim Bakusiu. Czym w zasadzie są zacieki, skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Jak powinna wyglądać pielęgnacja maltańczyków? Jeśli Twój psiak również posiada brązowe zacieki - konieczniej przeczytaj dzisiejszy wpis.

TAK BYŁO:

TAK JEST:

PSIE ŁZY – jak to z nimi jest?

Na początek warto zadać sobie trud zrozumienia, jak zbudowany jest narząd łzowy naszego czworonoga. Jest to jedna z niezbędnych (według nas) informacji do zrozumienia, co w tym naszym sierściuchu może być nie tak.

Narząd łzowy psa

Narząd łzowy zbudowany jest z gruczołów łzowych oraz dróg odprowadzających łzy. Gruczoły łzowe produkują łzy w postaci przezroczystej, lekko opalenizującej cieczy (gdy wszystko jest ok). Łzy psa produkowane są stale, jednak z różną częstotliwością – np. podczas snu jest ich dużo mniej oraz wraz z wiekiem naszego pupila łez jest mniej. Dodatkowo wydzielanie łez można podzielić na spoczynkowe odruchowe. To drugie związane jest z podrażnieniem spojówki i rogówek. U Bakusia obserwujemy to zwłaszcza podczas zimnych dni, kiedy silnie wieje, co podrażnia jego oczka. Po spacerze ma pod oczami wówczas całkiem niezłą kałużę, którą osuszamy.

Tyle informacji wystarczy, żeby mieć większe pojęcie o problemie. Dla dociekliwych polecamy ten artykuł, który porusza temat suchości oka.

legowisko maltanczyk pudrowy róż

Przyczyny brunatnych zacieków

Jesteśmy zwolennikami znajdowania przyczyn, a nie leczenia objawów. Ta część tego wpisu powinna być dla Ciebie najważniejsza. Znajdź przyczynę, a znajdziesz rozwiązanie i dowiesz się, co naprawdę znaczy pielęgnacja maltańczyków.

ZACIEKI - PRZYCZYNY:

  • bakterie lub grzyby (drożdżaki – Malassezia). Zapalenie spojówek, toczące się infekcje w oku powodują silną produkcję łez, a poprzez zawartą w nich porifinę barwią sierść na brunatny kolor.
  • niedrożne kanaliki łzowe – jak już wiesz, narząd łzowy psa oprócz gruczołów, posiada drogi, które odprowadzają łzy. Zatem jedną z przyczyn nadmiernego łzawienia może być zaburzenie funkcjonowania tego aparatu.
  • zatkane gruczoły okołoodbytowe – podczas zatkania tych gruczołów może wzmagać się łzawienie. Zatkane gruczoły to nic dobrego – nasz piesek cierpi i należy mu pomóc, ponieważ machnięcie ręką na ten problem może doprowadzić nawet do ich zapalenia.
  • wymiana zębów – szczeniaki, które przechodzą wymianę mleczaków na stałe zęby, łzawią więcej. Wiele osób zgłasza, że podczas tego okresu, uwidocznił się problem z zaciekami.
  • dieta i alergie pokarmowe – wiele maltańczyków ma problem z alergią na drób lub zboża. To właśnie dieta oparta na kurczaku/drobiu jest częstym problemem powstawania zacieków. Warto zatem wyeliminować z diety kurczaka, zastępując go np. mięsem wieprzowym lub wołowym.
  • włosy wchodzące do oczu – obecnie ścina się włosy przy oczach bardzo krótko, co dodatkowo podrażnia tę strefę przy odrastaniu. Odrastające włoski wchodzą do oczu, co wzmaga łzawienie, a przy nieodpowiedniej pielęgnacji jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów.
  • cieczka suki Twojej lub innej w okolicy – ta sytuacja również może wzmagać łzawienie.

lovedog maltanczyk posłąnie

Jak pozbyć się brunatnych zacieków?

Wyeliminowanie przyczyn

W pierwszej kolejności, jeśli zacieki nie są duże, warto wyeliminować z diety drób oraz sprawdzić, czy naszemu maluchowi nie wchodzą wyrastające włosy do oczu. Najlepiej starać się po kolei eliminować możliwe przyczyny. Nie czekajmy jednak zbyt długo, jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów – to czas odwiedzić specjalistę – psiego lekarza. Poprośmy o wymaz z oczu, aby sprawdzić, jakie mikroorganizmy zasiedlają ten obszar, wykonując antybiogram. W naszym przypadku okazało się, że toczy się infekcja – w ruch poszedł antybiotyk i krople do oczu. Jeśli i to nie pomoże, warto, aby weterynarz sprawdził drożność kanalików łzowych, jednak według nas jest to ostateczność przy naprawdę dużym problemie i po wyeliminowaniu wszystkich innych możliwych przyczyn. Często po zabiegu odetkania okazuje się, że nie przyniosło to efektu na długo. Warto również sprawdzić gruczoły okołoodbytowe. Maltańczyki mają skłonność do niesamodzielnego usuwania zalegającego śluzu.

Właściwa pielęgnacja maltańczyków

...to klucz do wyeliminowania zacieków po znalezieniu przyczyny. Skąd bowiem biorą się wrastające włoski albo rozwój bakterii? Z niewłaściwej pielęgnacji tej delikatnej strefy, jaką są psie oczy.

Nasza pielęgnacja składa się z kilku etapów:

  • zmoczenie strefy pod oczami przegotowaną wodą – robimy to wacikiem bezpyłkowym. Niech Ci do głowy nie przyjdzie użyć zwykłych wacików kosmetycznych do demakijażu lub waty! Wiesz, co się może stać? Małe, delikatne włoski z tych mięciutkich materiałów mogą dostać się do oka psa. Miałeś kiedyś taki kłaczek w oku? Uwierz, nie jest to nic przyjemnego, a jak ciężko się tego pozbyć!
  • przeczesanie włosków – gdy miejsca pod oczami są mokre, w ruch idzie specjalny grzebyk, którym przeczesujemy sierść przy oczach, przy okazji pozbywając się czarnych śpioszków. Pamiętaj o tym, by grzebyczek regularnie czyścić i dezynfekować.
  • osuszanie miejsc pod oczkami/ zastosowanie produktu usuwającego zabarwienia – zwykle kolejnym czystym i suchym wacikiem osuszamy włoski przy oczach. To bardzo ważny krok, ponieważ mokre, wilgotne miejsca to arcywarunki dla rozwoju bakterii. Raz na tydzień/dwa przemywamy przed osuszaniem specjalnym płynem, który dodatkowo wysusza, dlatego staramy się nie używać go często (zawiera kwas borowy). Ważne jest też, aby płyn z kwasem borowym nie dostał się do oka!

Q&A

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematu : pielęgnacja oczu u maltańczyków – koniecznie zadajcie nam je w komentarzach, ponieważ na wszystkie z przyjemnością odpowiemy.

Obejrzyjcie także nasz film na temat zacieków u maltańczyka: LINK