Adoptowanie psa lub zakup psa to ogromnie ważna decyzja, od której zależy nie tylko Twoje życie, ale także życie tego konkretnego psa. Mimo rosnącej mody na adopcję, mimo rosnącej mody na konkretne rasy, decyzja o posiadaniu psa powinna opierać się wyłącznie o szereg czynników, które dadzą odpowiedź, czy jest to decyzja w pełni przemyślana i odpowiedzialna. Jeśli jeszcze nie posiadasz psa i myślisz nad jego przygarnięciem bądź zakupem, ten artykuł jest dla Ciebie. Pies w domu wywraca ludzkie życie do góry nogami!
PIES W DOMU – JAK TO JEST?
Oczywiście, każdy z nas pamięta powtarzane do znudzenia przez rodziców: “z psem trzeba wychodzić na spacery!”. Nie zawsze jednak zastanawialiśmy się głębiej nad znaczeniem tych słów. Pies dorosły potrzebuje około 3 spacerów w ciągu dnia. Młody piesek, czyli szczeniak to zupełnie inny kaliber. Ze szczeniakiem wychodzi się nawet 6-8 razy dziennie, zwłaszcza, jeśli chce się nauczyć go załatwiania potrzeb poza domem. Z tego względu wielu nowych właścicieli psów bierze urlop w pracy na ten początkowy wspólny czas.
PYTANIA DO PRZYSZŁEGO WŁAŚCICIELA PSA
Na początku odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: dlaczego pragniesz mieć psa? Czy kieruje Tobą chęć przypodobania się otoczeniu, w którym mnóstwo Twoich znajomych bądź bliskich posiada czworonoga? Może to dzieci pragną mieć swoje zwierzątko? Myślisz, że kupienie psa dla dziecka to dobry pomysł? A może nudzi Ci się wieczorami i z chęcią poszedłbyś na spacer? Właściwa odpowiedź powinna brzmieć tak: Pragnę psa, bo chcę zyskać przyjaciela. Zdaję sobie sprawę, że to żywa istota i moje życie nigdy nie będzie już takie samo. Będę musiał często dostosowywać swoje plany do swojego czworonoga. Będę odpowiedzialny za żywą istotę, która nie jest w stanie poradzić sobie beze mnie.
Zdajemy sobie sprawę, że osoby, które nie posiadały nigdy psa, mogą nie wiedzieć, jakie aspekty życia ulegną zmianie. Dlatego przygotowaliśmy zestaw pytań oraz hipotetycznych zdarzeń dla osób, które myślą o adopcji psa oraz dla osób, które chcą przyjąć do domu rasowego szczeniaka. Na początku jednak chcemy, abyś odpowiedział/a na pytania uniwersalne.
1.Zbliżają się wakacje. Marzy Ci się wylot na Chorwację. Co zrobisz ze swoim psem?
Tak, wiemy, że o takich rzeczach się często nie myśli. Jednak z takim problemem musi się zmierzyć KAŻDY posiadacz czworonoga. Wyjazd z psem za granicę często wiąże się z kosztami (wyrobienie paszportu psu, certyfikaty odnośnie szczepień czy opłata za pobyt psa w hotelu). Jeśli chcesz zostawić psa na czas wakacji – czy masz osobę, która z nim zostanie? Absolutnie nie zostawiaj tej sprawy z myślą “jak przyjdzie czas, to coś się wymyśli”. Ustal to teraz, dla dobra swojego przyszłego czworonożnego przyjaciela.
2. Czy posiadasz w domu dzieci?
Niezależnie od tego, czy piesek ma być “psem dziecka” pełna odpowiedzialność za niego spoczywa na Tobie. Nie raz widzieliśmy kilkuletnie dziecko z psem, który nie mógł się spokojnie załatwić, ponieważ dziecko traktowało go jak żywą zabawkę i ciągnęło na siłę, zdzierając mu opuszki łapek. To do Ciebie należeć będzie wówczas przypilnowanie, by Twoje dziecko z szacunkiem odnosiło się do nowego członka rodziny. Czy masz w sobie tyle cierpliwości, by spokojnie te kwestie z dzieckiem przepracować?
PYTANIA DO PRZYSZŁEGO WŁAŚCICIELA ADOPCIAKA
1. Czy jesteś w stanie zagwarantować psu regularne treningi i szkolenia (płatne u profesjonalisty, jeśli sam nie masz odpowiedniej wiedzy)?
Pies ze schroniska ma swoją historię. Często nie jest to historia kolorowa, tylko naznaczona przemocą i lękiem. Pies ze schroniska może wymagać od Ciebie podwójnej cierpliwości, spokoju i opanowania. To od Ciebie będzie zależało, czy poradzi sobie ze swoim nowym życiem w nowym domu. Czy nie będzie bał się człowieka, czy może będzie z lękiem reagował na podniesioną rękę. Nie jest łatwo nam o tym pisać, ale to właśnie takie trudne tematy trzeba czasem poruszać przy adoptowaniu psa z przeszłością. Masz na to siłę, fundusze i czas?
2.Czy bierzesz pod uwagę akty nieposłuszeństwa swojego psa? Rozerwaną kanapę, pogryziony dywan?
To nie jest tak, że psy ze schroniska to straszni niszczyciele. Chcemy jednak uczulić Cię na taką ewentualność. Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do mieszkania po całym dniu pracy. Mimo zmęczenia musisz wyjść z psem na spacer. Dziwisz się, że w domu tak cicho i nie wita Cię merdający ogon. Wchodzisz do kuchni. A tam Twój pupil (dodajmy, że lekko zestresowany) nerwowo spogląda w Twoją stronę. I już to czujesz. Widzisz. Cały kosz na śmieci znajduje się na podłodze. Pod stołem nonszalancko leży brązowa skórka od banana, a na taborecie dostrzegasz wczorajszy spleśniały ser. Szybkie pytanie: jak reagujesz? Pies nie rozumie karcenia, które jest odłożone w czasie. W tym momencie podbiegnie do Ciebie cały w skowronkach i będzie pytał, czy przypadkiem nie idziesz z nim na spacer. Porozrzucane śmieci nie są ciosem wymierzonym w Ciebie. To tylko sygnał, że podczas Twojej nieobecności adopciak nie poradził sobie z nagromadzonymi emocjami.
3. Czy stać Cię na utrzymanie psa?
Pies ze schroniska nie kosztuje tak, jak kupno psa z zarejestrowanej hodowli. Tak samo jednak kosztuje utrzymanie psiaka ze schroniska i z hodowli. Co w sytuacji, gdy Twój pies zachoruje? Czy masz odłożone pieniądze, aby pokryć koszty leczenia? Mamy dla Ciebie kolejną sytuację do prześledzenia. Wyobraź sobie, że planujesz zakup nowego smartphona, który wyniesie około 3 tysięcy złotych. W miesiącu, w którym masz już odłożoną sumę i konkretny plan zakupu, Twój pies nagle wymaga pilnej interwencji chirurgicznej, a potem kilka zabiegów rehabilitacyjnych. Cała kwota, za którą można kupić telefon, musiała być przeznaczona na pokrycie kosztów operacji i zabiegów. Jak się z tym czujesz? Umiesz się z tym pogodzić i nie żywić urazy do – niczemu niewinnego – psa?
PYTANIA DO PRZYSZŁEGO WŁAŚCIELA PSA RASOWEGO
1. Czy jesteś świadom nieuczciwych praktyk wśród hodowców psów rasowych?
Wybór odpowiedniego hodowcy nie należy do łatwych. Musisz zorientować się, jakie stowarzyszenie spełnia Twoje oczekiwania. Absolutnie nie powinno się kierować ceną malucha – pseudohodowcy często wystawiają szczeniaki za 500 zł i uwierz nam, to nie są rasowe psiaki, a ich metryki są sfałszowane. Sprawdź listę hodowli ZKWP, to najbezpieczniejsza opcja wyboru psa rasowego.
2. Czy planujesz jeździć z psem na wystawy?
Jeśli planujesz jeździć z psem na wystawy, z pewnością wiesz, że organizowane są wystawy dla psów z konkretnych stowarzyszeń. Dla przykładu: piesek z Kennel Club’u nie weźmie udziału w wystawie ZKWP, a piesek ZWKP nie weźmie udziału w wystawie organizowanej przez Kennel Club. Jeśli nie zamierzasz brać udziału w wystawach, warto wiedzieć, żeby szukać pieska “na kolanka” w zarejestrowanych hodowlach – wówczas ich cena jest dużo niższa, mimo że to psy rasowe.
3. Czy stać Cię na wizyty u groomera i lekarza?
Niektóre psy rasowe posiadają sierść zbliżoną do ludzkiego włosa. Oznacza to, że nieustannie rośnie. Konieczne jest dlatego odwiedzanie groomera, czyli psiego fryzjera, który zadba o jego wygląd. Maltańczyki zwykle odwiedzają psiego fryzjera raz na 2-3 miesiące. Koszt jednorazowej wizyty uzależniony jest od miejscowości oraz ilości działań (czy groomer obcina pazurki, stosuje kąpiel np. relaksacyjną itd). i wynosi średnio 100 – 150 zł. Pieski rasowe często są również bardziej wymagające pod względem zdrowia. Cierpią na delikatne brzuszki, czasem mają wady wynikające po prostu z bycia danym przedstawicielem rasy. Czy masz fundusze na ewentualne zabiegi i leczenie?
4. Czy poznałeś profil rasy?
Dana rasa psa ma swoje cechy charakterystyczne. Jedne psy potrzebują dużo ruchu, inne to zdecydowanie kanapowce. Niektóre przywiązują się do jednego właściciela, inne traktują domowników równo. Czy wiesz, na jaką rasę się zdecydujesz i dlaczego? Rasa psa powinna być dobrana do właściciela nie na podstawie upodobań względem wyglądu: ” pudle mają świetne fryzury, więc chcę pudla”, lecz na podstawie cech charakteru i możliwości zapewnienia mu wszystkich niezbędnych warunków.
PIES – DECYZJA NA CAŁE PSIE ŻYCIE
Nie da się ukryć, że decyzja o wprowadzeniu do swojego życia psa jest zobowiązująca. Długość życia psa jest różna, jednak przyjmuje się, że psy żyją kilkanaście lat. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci zrozumieć, jak wygląda rzeczywiste życie z psem: pełne machającego ogona, ale także wielu wyrzeczeń. Jeśli poszukujesz psich akcesoriów i zależy Ci na zapewnieniu spokojnego snu Twojemu psu, zapoznaj się z ofertą naszych legowisk. Wszystkie tworzone są z miłości do tych czworonogów. W naszym asortymencie znajdziesz legowiska w kształcie kojca, a także materacyki. Do zabaw ze swoim psiakiem możesz użyć również naszych materiałowych kostek –jedną z nich widzisz na zdjęciu poniżej.