cocker spaniel

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy chociaż z wyglądu tej pięknej rasy psa? Cocker spaniel zachwyca długimi uszami, radosnymi uszami i pięknym umaszczeniem.  Warto jednak wiedzieć, że ma ambicje łowcy, dlatego niech nie zmylą Was te urocze oczka! Ta rasa wymaga również dość intensywnej pielęgnacji: czesania, kąpania…  W naszym artykule przybliżymy Ci charakterystykę tej rasy.

Wygląd rasy cocker spaniel

Cocker spaniel nie jest dużym psem. To pies średniej wielkości i zwartej budowie ciała. Oczy są duże, czarne lub bardzo ciemne, uszy długie, oklapnięte. Sierść jest wyjątkowo miękka, przyjemna w dotyku, jak gdyby prosiła o nieustanne głaskanie i czesanie. Osiąga wysokość w kłębie do 40 cm, zaś wagę do 14,5kg.  Kolory sierści są różne:  zwykle spotkać możemy te o szacie jednokolorowej: czarnej, brązowej lub białej, czasem zdarzają się osobniki dwukolorowe: czarno-białe, pomarańczowo – białe, brązowo – białe i cytrynowo – białe. Może się również zdarzyć, że zauważymy niewielkie nakrapianie, co jest jak najbardziej dopuszczalne. Dodatkową cechą sierści jest jej zróżnicowanie pod względem długości: na głowie jest dość krótka,  na tułowiu i reszcie ciała nieco dłuższa.

Pochodzenie rasy

O ile wygląd można opisać łatwo, o tyle z pochodzeniem cockerów nie jest tak prosto. Przypuszcza się, że rasa ta przywędrowała do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii. W roku 1800 podzielono wszystkie spaniele według wielkości. Najmniejszy z nich to właśnie omawiany dzisiaj Cocker Spaniel.  Dopiero w 1909 roku został opracowany wzorzec rasy – aktualny do dziś.

cocker spaniel

Charakter rasy

Spójrz na zdjęcie wyżej i spróbuj odgadnąć: jaki charakter może mieć ten pies?
Jeśli uważasz, że jest wesoły, przyjazny, chętny do zabaw to…masz racje! To pies bardzo towarzyski, potrzebuje kontaktu z ludźmi i bardzo łatwo nawiązuje z nimi kontakt – nie jest to zatem najlepszy pies stróżujący.  Bywa, że szczeka na obcych, co jest oznaką witania. Jednak po obwąchaniu szybko staje się przyjacielski.

To także dość duży głodomorek: uwielbia jeść, dlatego trzeba kontrolować liczbę spożywanych przez niego kalorii. W związku z tym należy zapewnić mu dostęp do ruchu. Nie będzie to trudne – cocker spaniel ma wrodzony instynkt łowiecki, więc węszenie to coś, co sprawi mu ogrom radości!

Czy to będzie przyjaciel dla mnie?

Zastanawiając się nad tym pytaniem, konieczne jest wziąć pod uwagę fakt, że mimo iż rasa ta nie zalicza się już do psów łowieckich, nie jest również chętna na bycie kanapowcem. A zatem krótki spacerek wokół bloku nie leży w ich naturze i nie zaspokoi potrzeb ruchowych tej rasy. Właściciel spaniela powinien mieć zatem zamiłowanie do sportu i długich spacerów. Nie powinien również zbyt długo przebywać sam – absolutnie nieodpowiedzialne będzie zostawiać go w kojcu – może nabawić się lęku separacyjnego. Jego psychika jest delikatna, dlatego wymaga spokojnego i opanowanego opiekuna, który będzie traktował go z czułością!

cocker spaniel