buldog francuski niebieski

BULDOG FRANCUSKI BLUE

Niebieski Buldog Francuski niewątpliwie przyciąga wzrok niejednego przechodnia na ulicy.  Jest to jedna z najpopularniejszych odmian tej rasy i właśnie o odmianach buldogów francuskich poświęcimy dzisiejszy wpis.  Który buldog francuski – niebieski, szary czy czarny zdobędzie Twoje serce?

BULDOG FRANCUSKI NIEBIESKI – WYJĄTKOWY GEN 

Zastanawialiście się kiedyś, od jakich czynników zależy umaszczenie czworonogów? Wszystko za sprawą pigmentów, które wytwarzane są w komórkach zwanych melanocytami. Migrują one w czasie rozwoju płodowego z rdzenia nerwowego między innymi do skóry.  Te wyjątkowe komórki przemierzają całe ciało psa, dzięki czemu tworzą  “centra pigmentacji” od głowy do ogona. W końcowej fazie rozwoju melanocyty osiadają u podstawy mieszków włosowych, by rozpocząć proces produkcji melaniny.  Jej synteza zależna jest od tyrozynazy. Od poziomu tego enzymu zależy kolor naszych psiaków.  Niski poziom tyrozynazy skutkuje wytwarzaniem feomelaniny, która odpowiada za kolory szarości. Z kolei wysoki poziom tego enzymu sprawia, że wytwarzana jest eumelanina, odpowiadająca za kolor czarny.

Jak zatem powstaje białe umaszczenie? Możemy podziwiać jasne umaszczenia w miejscach, do których melanocyty nie dotarły.  Nie jest to jednak jedyna funkcja komórek wytwarzających pigment.  Okazuje się, że melanocyty wędrują do mózgu psa, gdzie produkują dopaminę oraz do ucha wewnętrznego, odpowiadając za prawidłowy rozwój tego narządu, stąd wiele psów o całkowicie białym umaszczeniu – jest głuchych.

Niebieski buldog francuski jest natomiast psem homozygotycznym z genem Locus D – genem melanofilnym, odpowiadającym za rozcieńczenie czarnego pigmentu.  Niestety, jak się okazuje: gen ten ma duże znaczenie dla zdrowia tych uroczych piesków i może odpowiadać za choroby i alergie.

GEN BLUE

Warto wspomnieć, że buldog niebieski jest w rzeczywistości koloru chłodnego szarego.  Nie przypomina zatem malutkiego Smerfa. Jest posiadaczem mutacji genetycznej, która skupia cząsteczki eumelaniny, łącząc je w większe skupiska. I w ten sposób otrzymujemy jaśniejszy odcień czworonoga.  Do czego prowadzi krzyżowanie tej niebieskiej odmiany buldogów? Sprawia to, że każde kolejne pokolenie staje się coraz jaśniejsze.

Buldog niebieski a wzorzec rasy FCI i ZKwP

buldog_francuski_niebieski

Co ciekawe, buldog blue nie jest zgodny ze wzorcem rasy według dwóch stowarzyszeń: FCI i ZKwP.  Ich umaszczenie powinno być jednolicie płowe lub w prążki, dopuszczalne są białe znaczenia.

W dodatku krzyżowanie niebieskich buldogów prawie w 100% przypadków wiąże się z zaistnieniem wad i chorób, takich jak:

  • łysienie spowodowane nadmiernym zbrylaniem eumelaniny (alopecia),
  • zapalenia skóry,
  • alergie skórne,
  • ślepota,
  • łamliwość sierści.

PIELĘGNACJA I ŻYWIENIE BULDOGÓW FRANCUSKICH

Pielęgnacja buldogów francuskich o niebieskim umaszczeniu nie różni się od pielęgnacji buldoga francuskiego szarego czy beżowego.  Konieczne jest wyczesywanie sierści – w okresie linienia należy szczotkować psa codziennie.  W związku ze skłonnością do alergii skórnych często konieczne staje się płukanie łap psa po spacerze w specjalnym roztworze zawierającym chlorheksydynę.  Warto mieć również na uwadze, że zbyt częste kąpanie buldoga wypłukuje jego naturalne sebum, co znowu może prowadzić do podrażnień i reakcji alergicznych.

Cóż, jeśli chodzi o karmienie, tutaj posiadacz niebieskiego buldożka będzie od początku miał nieco pod górkę.  Karma dla niebieskiego buldożka powinna być  hipoalergiczna, a także zawierać kwasy omega-3 i omega-6, ponieważ wielonasycone kwasy tłuszczowe minimalizują ryzyko wystąpienia zapalenia skóry.

ILE KOSZTUJE BULDOG FRANCUSKI?

Pragniemy uczulić wszystkich zainteresowanych Buldogiem Francuskim Niebieskim na wszelkie pseudohodowle, czyli te, które nie są zarejestrowane w związku FCI czy ZKwP.  Pieski te zwykle sprzedawane są wówczas jako psy rasowe, mimo że nie są zgodne ze wzorcem rasy. Ich ceny mogą być dużo wyższe od tych, które zarejestrowane są w związkach. Cena niebieskiego buldoga francuskiego zwykle kosztuje od 2000 zł do 5000 zł (stan na rok 2022).

JAKIE LEGOWISKO DLA BULDOGA FRANCUSKIEGO?

Kolor legowiska to oczywiście rzecz gustu, a jak wiemy – o gustach się nie dyskutuje. Zachęcamy do przejrzenia wszystkich wariantów kolorystycznych dostępnych na naszej stronie: KLIK!

Jeśli zastanawiacie się nad rozmiarem  legowiska –  warto dokładnie wymierzyć pieska i sugerować się tabelą rozmiarów dostępną na naszej stronie.  

Możemy Wam podpowiedzieć, że jeśli buldog francuski zgodny jest wielkościowo ze wzorcem rasy, zwykle klienci wybierają rozmiar M lub L w zależności od dokładnej wielkości danego czworonoga.