Małe, zadziorne i radosne psy przypominające lisy. Nie od dziś wiadomo, że podbiły serca Brytyjczyków, jednak w Polsce powoli widzimy zwiększone zainteresowanie tą – niewątpliwie – ciekawą rasą psów. 

Co to za rasa psa CORGI?

Rasa CORGI należy do sekcji psów pasterskich, czyli tych, które świetnie zaganiają bydło, owce i konie.  Ich krajem pochodzenia są Wyspy Brytyjskie. To właśnie w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Walii pojawiły się pierwsze wzmianki na temat tej rasy w kodeksie walijskim już w X wieku. Do XVII wieku łączono rasy Welsh Corgi Pembroke i Cardigan w jedną rasę, później zakazano ich krzyżowania.  To rasa uznawana za idealną do stróżowania oraz towarzyszenia w polowaniach.  Hodowlą corgi zajmowali się początkowo wyłącznie Anglicy, do Polski zaś trafiły z Niemiec w 1979 roku, a w 1980 roku przyszedł na świat pierwszy polski miot angielskiej rasy.

Pochodzenie rasy Welsh CORGI

W tym miejscu chcemy uściślić, że Welsh Corgi Cardigan, jak i Welsh Corgi Pembroke to rasy naturalne, czyli takie, które powstały bez ingerencji człowieka, a które to człowiek postanowił krzyżować. Obie te rasy jednak posiadają między sobą znaczące różnice nie tylko w wyglądzie, ale także w charakterze. Welsh Corgi Cardigan uważana jest za starszą rasę, która pochodzi od jamników. Za przodków Welsh Corgi Pembroke uważa się szpice pasterskie.

Jeśli chodzi o hodowlę Corgi – zajmowali się nią Anglicy, a ich popularność znacząco wzrosła, gdy stały się ulubieńcami brytyjskiej królowej – Elżbiety II, która dostała pierwszego psa tej rasy jeszcze w dzieciństwie.  Na fotografiach widać, że psy Królowej Elżbiety II towarzyszyły jej na wielu oficjalnych uroczystościach.

Czy Corgi to zdrowa rasa?

To zdecydowanie rasa psów zaliczana do zdrowych. Jednak zdarza się, że psy cierpią na schodzenia dziedziczne: oczu oraz na dysplazję stawów biodrowych – co może doprowadzić do problemów z poruszaniem się.  Z tego względu w hodowlach stara się rozmnażać wyłącznie psy, które mają przebadany wzrok i stan stawów. Jak widać z ich sylwetki – bywają podatne na schorzenia kręgosłupa.

Czy Corgi są inteligentne?

Zdecydowanie tak. Te inteligentne psy uwielbiają owijać sobie wokół palca domowników, aczkolwiek jest to rasa posłuszna i z reguł nie sprawiająca problemów w wychowaniu. Jego inteligencja sprawiła również, że zyskał sławę jako pies stróżujący, niezwykle czujny, ale także – dość hałaśliwy.

Czy Corgi mogą chodzić po schodach?

Oczywiście, Corgi są aktywne i mogą schodzić po schodach. JEDNAK należy ich nie zmuszać do wysokich skoków czy wchodzenia na wieżę z wieloma stopniami. Ich krótkie łapy nie są do tego stworzone, co więcej może to także obciążać kręgosłup.

Czy Corgi gubi sierść?

Psy te nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Posiadają półdługie i proste włosy bez tendencji do tworzenia się kołtunów.  Jak każde psy z podszerstkiem, wymagają jednak regularnego wyczesywania.  W okresie intensywnego linienia zaleca się wykonywać tę czynność więcej niż raz w tygodniu. Niestety, psy tej rasy gubią sierść ze względu na posiadanie sierści. W celu zachowania odpowiedniej kondycji sierści, należy psa kąpać. Użyjcie wówczas szamponu dla psów z twardym włosem.

Czy Corgi lubią dzieci?

Zwykle psy tej rasy lubią się z dziećmi.  Musicie jednak pamiętać, że tendencja rasy a charakter konkretnego osobnika mogą od siebie odbiegać, dlatego zalecamy, aby przy wyborze psa rozmawiać z hodowcą o Waszym stylu życia.  Pamiętajcie również, że niezależnie, czy dana rasa psów jest przyjazna dla dzieci – każdy pies w pewnym momencie straci cierpliwość, jeśli przekroczy się jego granice.  Konieczne jest nadzorowanie zabawy dziecka z psem,  aby żadne z nich nie zrobiło sobie wzajemnie krzywdy. Może jest to pracochłonne, ale jest to z pewnością czas warty inwestowania.

Ile kosztuje pies rasy Corgi?

Cena zależeć będzie od rodzaju hodowli. Warto wybrać psa z hodowli ze stowarzyszczenia FCI, aby mieć pewność, że kupujemy psa rasowego bez chorób. Cena takiego szczeniaka wynosi wówczas 6000 – 7000 zł. (stan na rok 2022). Cena psa może ulec zmianie ze względu na rosnącą popularność tej rasy. Oczywiście, można również szukać psa tej rasy w schroniskach, aby zdecydować się na adopcję.

Czy Królowa Elżbieta II miała psy rasy Corgi?

Tak, to prawda. Pisaliśmy o tym w poprzednim naszym wpisie, do którego link znajdziesz tutaj: LINK

Jakie legowisko wybrać dla Corgi?

Legowisko dla psa to jego azyl, więc z pewnością nie może zabraknąć go w Twoim domu, jeśli planujesz wziąć pod swój dach czworonoga. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rozmiar legowiska, aby pies miał swobodę ruchów. Jak dobrać rozmiar legowiska do Twojego psa? Odpowiedź znajdziesz pod tym linkiem: LINK. Przygotowaliśmy dla Ciebie wpis na ten temat!

legowisko_corgi

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi, znaleźliście odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rasy CORGI!

Jeśli szukasz legowiska dla swojego Corgi polecamy dla tej rasy nasz kojec z kolekcji Royal. Dobierz odpowiedni rozmiar, sprawdź Tabele rozmiarów, na zdjęciu prezentuję się wspaniała Bloo leżąca na legowisku Royal kolor pudrowy róż z różową poduszką rozmiar XL.

corgi_legowisko