Śmierć Elżbiety II sprawiła, że oprócz pytań dotyczących dalszych losów rodziny królewskiej i nowych tytułów, pojawiły się wątpliwości, co stanie się z ukochanymi przez Królową psami - corgi.  Jak dużo psów miała królowa, dlaczego upodobała sobie tę rasę i co dalej z jej pupilami - przeczytacie w naszym artykule. 

corgi

ŚMIERĆ KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

Wieść o śmierci Królowej Elżbiety II nadeszła 8 września 2022 roku. Królowa zmarła w spokoju, dożywając sędziwego wieku - 96 lat.  Kim była poza piastowaniem tak ważnego urzędu? Królowa Elżbieta II była przede wszystkim matką czworga dzieci, które urodziły jej ośmioro wnucząt. Została również prababcią dwunastu prawnuków! To jednak nie koniec jej rodziny. Królowa Elżbieta II pozostawiła również na świecie cztery psy dwóch ras. Mowa tu o Candy i Mucik (rasy corgi) oraz Sandy I Lissy (dorgi - mieszaniec jamnika i corgi).  W trakcie sprawowania władzy miała ponad 30 psów. Jak mówiła: psy to jej rodzina.  Ingrid Seward - biografka Królowej Elżbiety - w jednym z wywiadów powiedziała, że psy "były jej pierwszą i ostatnią miłością".

corgi

 

"...psy były jej pierwszą i ostatnią miłością".

KRÓLEWSKI RÓD CORGI - WŁASNA STRONA NA WIKIPEDII

Gdzie miała swój początek miłość Królowej do tej rasy? Z pewnością w dniu jej 18 urodzin, kiedy to dostała w prezencie suczkę Susan, od której pochodzi królewska linia corgi. Jak widać od nastoletnich lat psy tej rasy były w otoczeniu brytyjskiej królowej, co więcej: pojawiały się na portretach, znaczkach czy oficjalnych fotografiach na stronie samej rodziny królewskiej: https://www.royal.uk/royal-dogs. Posiadały swój oddzielny pokój w Pałacu Buckingham ( z pewnością też wiele wygodnych psich legowisk!), a Królowa Elżbieta sama się nimi zajmowała. Wyprowadzała na spacer i karmiła. Chociaż temat karmienia psów również mógłby być tematem na oddzielny wpis - posiłki dla jej ulubieńców przygotowywał Szef Kuchni Królowej.

Królewska linia tej rasy doczekała się swojej własnej strony na wikipedii, gdzie przedstawiona jest trzecia generacja,  mająca swój początek od Susan.

CORGI KRÓLOWEJ - CO STANIE SIĘ Z NIMI PO JEJ ŚMIERCI?

Według biografki Królowej, czworonogi Monarchini trafią pod opiekę jej dzieci. Jednym z prawdopodobnych scenariuszy jest ten, w którym opiekunem zostanie Andrzej - syn Królowej. To on podarował bowiem mamie dwa pieski corgi w 2021 roku po tym, jak zmarł mąż królowej.  Niestety, rodzina królewska nie wydała jeszcze oświadczenia, w którym zadeklarowałaby, co stanie się z pieskami corgi.

[AKTUALIZACJA]

Dwoma pieskami zajmie się  książę Andrzej, co potwierdziła jego rzeczniczka. W opiece nad psami pomoże mu była żona Sara Ferguson- oboje pozostają bowiem w przyjaznych relacjach. Nadal niewiadomo jednak, kto zaopiekuje się Lissy i  Candy.  Prawdopodobnie opieka nad nimi zostanie oddana personelowi rodziny królewskiej.