Posiadasz psa rasy Yorkshire Terrier? A może dopiero planujesz takiego posiadać?
Z pewnością ten wpis pomoże Ci zrozumieć tę rasę psów oraz wybrać odpowiednie legowisko dla Twojego psiego przyjaciela.

Opis rasy Yorkshire Terrier

Skąd wywodzi się rasa Yorkshire Terrier? | Jaka jest historia rasy Yorkshire Terrier ? |

Opis tej wyjątkowej rasy warto zacząć od procesu industrializacji Anglii, kiedy to w miastach zaczęły pojawiać się, niczym grzyby po deszczu, fabryki. Wraz z nowymi miejscami pracy do Anglii emigrowała uboga ludność szukająca zatrudnienia. Zwiększenie się liczby ludności niosło za sobą jednak pewne konsekwencje – po zanieczyszczonych ulicach angielskich miast grasowały plagi szczurów. Aby zaradzić pladze tych zwierząt, robotnicy z hrabstwa Yorkshire postanowili podjąć próbę hodowli niewielkich piesków, które miały rozwiązać problem, polując. I w ten sposób powstała rasa zwinnych terrierów polujących na szczury, myszy, a później – jak się okazało – nawet na króliki, co było konsekwencją zakazu kłusowania robotników ze szlachtą.

W miarę rozwoju kraju, hodowle tych piesków zaczęto prowadzić w sposób coraz bardziej profesjonalny,  dążąc do uzyskania miniaturowych rozmiarów i wyjątkowo miękkiej szaty. I tak w 1886 roku Yorkshire Terrier stał się samodzielną rasą w Wielkiej Brytanii, niekoniecznie już przeznaczoną do kłusownictwa na gryzonie. Był psem wystawowym, który wpadł w oko angielskim damom, trafiając wprost do ich salonów.

Do Polski pierwszy przedstawiciel tej wyjątkowej rasy trafił dopiero (sic!) w 1967 roku.

Charakter rasy

Jakie zachowania przejawia Yorkshire Terrier? | Szczekanie Yorkshire Terrier

Większość osób, po spojrzeniu na tego pełnego elegancji pieska, myśli, że to uroczy kanapowiec. Błąd! Brytyjskie terriery to psy odważne, waleczne i bardzo pewne siebie. W żargonie psich właścicieli zwykło się mawiać, że jest to pies “zaczepno – obronny”. On zaczepia, a Ty go bronisz! Niestety, mały York zdaje się zupełnie nie zważać na swoje miniaturowe rozmiary. Zaczepia i obszczekuje często dużo większe osobniki od siebie. Na szczęście – dla niego i właścicieli – jest bardzo chętny do nauki. Psie zabawy ze smaczną nagrodą sprawiają mu niemało frajdy! Rozprawiliśmy się już z mitem Yorka – kanapowca, a zatem należy pamiętać, by dostarczyć odpowiednią ilość ruchu pupilowi, zabierając go na intensywne spacery.

Wzorzec rasy Yorkshire Terrier

Pies z włosami? | York wygląd

Yorki to jedne z najmniejszych ras świata. Mierzą od 18 do 23 cm i osiągają wagę maksymalnie do 3,2 kg.
Warto tu jednak wspomnieć, że ogłoszenia hodowli, które mówią, że posiadają na sprzedaż Miniaturki Yorków to zwykły chwyt marketingowy. Nie istnieje bowiem oddzielna rasa Yorków Miniaturowych. Cała ta linia hodowlana należy bowiem do psów małych – a wielkość danego osobnika to wypadkowa genów psiego ojca i matki. Filigranowe ciałko Yorka pokrywa lśniąca szata -stalowa na korpusie i piersiach, zaś złota na głowie i końcach sierści.
Rozprawmy się z kolejnym mitem: Yorki nie posiadają włosów. Jest to sierść bardzo zbliżona strukturalnie do ludzkiego włosa.  Brak podszerstka i lśniąca szata sprawia, że właściciele nie są tak narażeni na alergeny, stąd mówi się, że jest to idealna rasa dla alergików.
Dlatego sugerujemy jednak, aby przed zakupem sprawdzić, czy nie mamy alergii. Gdyż alergeny, które nas uczulają, znajdują się również w ślinie psów.

Legowisko dla Yorshire Terrier

Jakie legowisko dla Yorka? | Posłanie dla psa

Z racji swojego pochodzenia, Yorki bardzo dobrze czują się w ciasnych miejscach. Nasi klienci udowodnili nam, że dla tej rasy psa idealnie sprawdzają się nasze budki, w których mogą się bezpiecznie schować.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy pies to indywiduum. Dlatego trudno stwierdzić, nie znając danego psa bezpośrednio, co okaże się dla niego najlepsze. Przede wszystkim to właściciel powinien podjąć decyzję, w jakim typie posłania jego pies będzie najbardziej wypoczywał! Konkludując: zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą legowisk – jesteśmy pewni, że każdy pies i jego właściciel znajdą odpowiedni produkt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o rasie SHIH TZU – KLIKNIJ TUTAJ
Jeśli chcesz dowiedzieć się o rasie MALTAŃCZYKÓW – KLIKNIJ TUTAJ