Jak pomóc i uspokoić psa w Sylwestra – pomóż poradzić sobie psu ze strachem przed fajerwerkami

2023-12-28

Dlaczego pies się boi fajerwerków?

Wyobraź sobie, że masz wyostrzone zmysły. Twój słuch jest co najmniej dwa razy bardziej wyostrzony niż teraz. I teraz nie wiadomo skąd i dlaczego słyszysz bardzo głośny huk. Nie rozumiesz dlaczego tak się dzieje. Co robisz? Jak się zachowujesz? Tak właśnie czuję się pies w każdego Sylwestra.

Sylwester to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń dla ludzi, ale dla naszych psich towarzyszy może być czasem pełnym strachu i stresu. Hałas i jasne światła fajerwerków, chociaż dla nas są spektakularnym widowiskiem, dla psów mogą stanowić wyzwanie ze względu na ich wyostrzone zmysły. Jako odpowiedzialny opiekun zastanów się jak pomóc psu w Sylwestra.

Jak pies może zareagować na fajerwerki?

Reakcje psów na fajerwerki mogą być bardzo zróżnicowane, ale dla wielu z naszych psich przyjaciół może być to stresujące i przerażające doświadczenie

Oto kilka typowych reakcji, jakie można zaobserwować u psów podczas pokazów fajerwerków:

  1. Strach i Lęk:
    • Wiele psów wykazuje objawy strachu, takie jak drżenie, skomlenie, szczekanie, uciekanie czy chowanie się.
    • Mogą szukać schronienia pod łóżkiem, stołem czy w specjalnych kryjówkach.
  2. Agresywne Zachowanie:
    • Strach może skłaniać niektóre psy do agresywnego zachowania w obronie siebie lub swojej przestrzeni.
  3. Ucieczki:
    • W trakcie pokazów fajerwerków niektóre psy próbują uciekać lub wymykać się z domu, co może prowadzić do zagubienia.
  4. Nadmierne Łzawienie 
    • Stres może wpływać na oczy psa, prowadząc do nadmiernego łzawienia i wydzielania śluzu.
  5. Apatia i Wycofanie się:
    • Niektóre psy reagują na stres przez wycofywanie się i stając się apatycznymi.
  6. Nadmierne Lizanie:
    • Niektóre psy mogą zacząć nadmiernie lizać się w ramach samoleczenia, próbując zminimalizować stres.

pies w legowisku strach Sylwester

Jak można pomóc psu w Sylwestra, gdy się boi?

Warto wcześniej przygotować zwierzę do tej trudnej chwili, wiele sposobów działa dopiero po długotrwałym stosowaniu i nie każda metoda jest odpowiednia dla każdego psa. Jak wiemy wystrzały zdarzają się dzień przed i dzień po Sylwestrze ( choć nie rozumiem takiego zachowania!), dlatego podejmujemy takie kroki wcześniej żeby zminimalizować negatywne skutków stresu związanego z fajerwerkami.

  1. Przygotowanie Psychofizyczne:

  • Trening: Zanim nadejdzie Sylwester, warto wcześniej zadbać o przygotowanie psa do dźwięków fajerwerków. Można to zrobić stopniowo, odtwarzając nagrania dźwięków i jednocześnie nagradzając psa za spokojne zachowanie.
  • Spacer: Przed głównym pokazem fajerwerków zadbaj o długi spacer, aby zmęczyć psa fizycznie i psychicznie. Zmęczony pies może być spokojniejszy.
  1. Stworzenie Bezpiecznej Przestrzeni:

  • Schronienie: Zaprojektuj przytulne miejsce dla psa, gdzie będzie mógł schronić się przed dźwiękami. Może to być klatka, legowisko w cichym pomieszczeniu czy specjalna budka.
  • Zasłony i muzyka: Zamknij zasłony, aby ograniczyć widok fajerwerków, i włącz spokojną muzykę, która może zminimalizować dźwięki z zewnątrz.
  1. Obecność Opiekuna:

  • Nie zostawiaj samotnie: Staraj się być z psem podczas pokazu fajerwerków. Twój spokój i obecność mogą być dla niego największym wsparciem.
  • Zachowuj spokój: Jeśli sami jesteśmy spokojni, nasz pies również ma większą szansę na zrelaksowanie się. Unikaj wyrażania niepokoju czy strachu w obecności zwierzęcia.
  1. Konsultacja z Weterynarzem:

  • Preparaty uspokajające: Konsultuj się z weterynarzem w sprawie preparatów uspokajających, które mogą pomóc psu przejść przez trudny dla niego czas.
  • Leki przeciwlękowe: W skrajnych przypadkach, gdy strach psa jest bardzo silny, weterynarz może zalecić leki przeciwlękowe na czas pokazu fajerwerków.

wystraszony-pies-fajerwerki

Czego nie robić w Sylwestra z psem?

  • Nie rezygnuj ze spaceru z psem w Sylwestra

Spacer z psem w Sylwestra jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia. Ruch fizyczny może przyczynić się do uwolnienia nagromadzonej energii, co z kolei może pomóc w złagodzeniu stresu związanego z hałasem.

  • Nie spuszczaj psa ze smyczy 

Niestety nigdy nie wiemy kiedy fajerwerki wystrzelą, czasem poprzez nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi petardy zostają wystrzeliwane w najmniej spodziewanym momencie przed Sylwestrem lub dzień po.

Dla wielu psów są to dźwięki przerażające, które mogą skłonić zwierzę do ucieczki. Jeśli pies jest na smyczy, właściciel ma większą kontrolę nad sytuacją i może zapewnić mu bezpieczne otoczenie.

  • Nie zapominaj o adresówce

Zabezpiecz psa obrożą z aktualnymi danymi kontaktowymi. W przypadku stresu pies może dokonać niekontrolowanej ucieczki, a identyfikacja pomoże w jego szybkim odnalezieniu.

  • Nie zapewnienie bezpiecznego miejsca

Zapewnij psu ciche miejsce, gdzie może schować się, jeśli poczuje się zaniepokojony. Zamknij okna, zasłoń zasłony żeby zminimalizować negatywne bodźce. Przygotuj ulubione legowisko, koc czy zabawki, aby stworzyć mu bezpieczną przestrzeń.

  • Nie stresuj się 

Pies wyczuwa Twoje emocje, jeśli zachowasz spokój pies też będzie spokojniejszy. Co jak nie Twój spokój i obecność może pomóc Twojemu psu w Sylwestra.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, i to, co działa dla jednego, może nie zadziałać dla drugiego. Obserwuj reakcję swojego pupila podczas sylwestrowej nocy. W końcu, nasza rola jako opiekunów to dbanie o dobrostan naszych zwierząt, nawet w trakcie tak radosnych, lecz dla nich stresujących chwil.

Jako miłośnicy zwierząt co roku dołączamy do akcji “NIE STRZELAJ”. My zapalamy w Sylwestra zimne ognie z troski o naszych czworonożnych przyjaciół. Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie bądź Facebooku i udostępnianie apelu.

akcja nie strzelaj w sylwestra pies i fajerwerki