Już za kilka chwil siądziemy wspólnie z bliskimi do stołów, dzieląc się poświęconymi jajkami. Tak, Wielkanoc naprawdę jest tuż, tuż. Z pewnością wiele z nas bardzo cieszy się na nadchodzące święta – wszak to czas spotkań rodzinnych i odpoczynku. A co na to Twój pies? Cóż, dla niego to zaburzenie codziennej rutyny, do której był przyzwyczajony. A to sprawia, że święta dla psa mogą być czasem stresującym.  Jak sprawić, aby i on miał w tych dniach uśmiech od ucha do ucha? Przeczytacie w naszym artykule!

WIELKANOCNE STRESY DLA PSA

Wspaniały czas: biały obrus, nakrycie do stołu i poranek przy świątecznym wielkanocnym śniadaniu. Jak postrzega nasze święta psi przyjaciel? Przede wszystkim widzi to jako zaburzenie codzienności, do której go przyzwyczailiśmy. Do tej szarej codzienności, którą uwielbia.

Skąd wiemy, że psy węszą zmianę? Spójrz tylko na nas, na kilka dni przed świętami: wiosenne porządki, duże zakupy, przyjazd znajomych i rodziny – wszystkie te symptomy odstępstwa od normy wywołują u czworonoga lekką porcję stresu. Czy zauważysz jak ten stres się u niego objawia? Sposobów jest kilka – albo zaczyna być niezwykle energiczny, podekscytowany lub zupełnie na odwrót: wykazuje lękowe dostosowanie się do zmian i chowa się “po kątach”. My jako właściciele tych wyjątkowych stworzeń mamy ważne zadanie w tym czasie przygotowań: zadbać o jego komfort i sprawić, by potrafił rozładować stres, jaki się w nim gromadzi.

SPOSOBY NA SPOKOJNĄ WIELKANOC Z PSEM

W zależności od Twojej sytuacji, wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad, dzięki którym Wielkanoc nie będzie dla Twojego pupila traumatyzującym przeżyciem.

GDY BLISCY ODWIEDZAJĄ CIĘ NA ŚWIĘTA

Wiele psów posiada silny instynkt terytorialny. Objawia się to donośnym szczekaniem na wszystkie osoby, które zawitają do domu. Niestety, obecnie wciąż stosowane są praktyki zamykania psów w innym pomieszczeniu na czas przyjścia gości. Dlaczego “niestety”? Pies reaguje jeszcze większym zdenerwowaniem, nie rozumie, co się dzieje (czy coś dobrego czy nie) i izolacja tylko wzmaga negatywne emocje oraz stres. Pewnie zastanawiasz się, jak zaradzić negatywnemu nastawieniu psa do nowoprzybyłych? Jednym ze sposobów jest zastosowanie sztuczki na smaczki tak, aby psiak odczuł, że nowe osoby w domu to pyszne przysmaki, a nie niebezpieczeństwo. Dodatkowo, warto aby osoby odwiedzające, szanowały przyzwyczajenia psa. Jeśli ten nie lubi głaskania po głowie – nie róbmy tego.

GDY CZEKA CIĘ PODRÓŻ Z PSEM 

Wyjazd z psem czasem nie należy do łatwych. Jedną z ważniejszych spraw, jest ustalenie z rodziną podstawowych zasad przebywania Twojego pupila w ich domu. Gdzie wolno mu będzie leżeć, a gdzie nie. Najlepiej zabrać ze sobą legowisko dla psa, dzięki czemu pies będzie miał swój kącik, gdzie odpocznie i zrelaksuje się.  Legowisko dla psa będzie pełnić też rolę reduktora stresu – to znajomy kąt z domu, więc wszystko jest w porządku 🙂

GDZIE UMIEŚCIĆ LEGOWISKO DLA PSA?

Czy położenie legowiska w salonie będzie dobrym pomysłem? Nie do końca. Pies potrzebuje nieco cichszego kąta bez rodzinnego gwaru i wrzasków. Legowisko dla psa należy położyć w cichym miejscu, z dala od drzwi i okien.

Mamy nadzieję, że Wielkanocny czas będzie dla Was jednym z przyjemniejszych, spędzonych w spokoju i zdrowiu. Wraz z całym zespołem LOVEDOG życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze.