Podróżowanie z psem przestało być czymś dziwnym, a pies w aucie to widok już wcale nie taki niecodzienny. Niestety, wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nieumiejętne przewożenie zwierzęcia może kosztować nas nie tylko finansowo (ze względu na polskie prawo), ale także może kosztować nas życie.

W tym wpisie podpowiadamy jak obecnie wyglądają przepisy dotyczące przewozu zwierząt w Polsce oraz co zrobić, by nasz pupil był bezpieczny i nie stwarzał zagrożenia dla podróżujących.

POLSKIE PRAWO

W polskim prawie brak konkretnych przepisów, które regulowałyby okoliczności przewozu czworonoga. Istnieje jednak pewien ogólny zapis (artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego), który mówi o tym, że zabrania się użytkowania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób. Jak się domyślacie, interpretacja tego przepisu jest taka, że gdy nasze zwierzę podróżuje nieprzypięte pasami, może w razie wypadku z tego samochodu wypaść (przy nagłym hamowaniu). Stąd istnieje możliwość otrzymania mandatu, którego wysokość może dochodzić do 200 zł

Mamy jednak nadzieję, że to nie kara finansowa, ale świadomość i troska o swojego zwierzaka, będzie dla Ciebie motywatorem do podjęcia kroków, by zapewnić bezpieczny transport dla swojego pupila!

JAK ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO?

Na rynku możesz znaleźć wiele pasów bezpieczeństwa, które przypina się w samochodzie tak, jak standardowe ludzkie pasy. Taki pas przypina się na przykład do szelek. Oprócz samych pasów, istnieją również specjalne „psie foteliki”, które są zapisane pasami, zaś sam pupil znajduje się na foteliku w szelkach, które to z kolei są przypięte do fotelika.

Bakuś, którego znasz z naszego kanału na YouTube, posiada swój własny fotelik, w którym czuje się bardzo swobodnie i bezpiecznie. Przypomina mu bowiem legowisko, które dostał od naszej marki!