sprzątanie po psie

Sprzątanie po psie to jeden z pierwszych tematów, którymi interesujemy się po przygarnięciu czworonoga. Czy zdarzyły Ci się nieprzychylne spojrzenia od przechodniów? Niektórzy mogli nawet pokusić się o niegrzeczne komentarze o zakazie wyprowadzania psów? Nadszedł czas, by zgłębić ten temat i odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Czy musimy sprzątać po psie? Czy można wprowadzić zakaz wyprowadzania psów wokół bloku? Jak sprzątać po psie, by było to dla nas komfortowe?

Mandat za niesprzątanie psiej kupy 

mandat karny

Czy niesprzątanie po psie kupy grozi otrzymaniem mandatu? Jak się okazuje – tak, a kara może sięgać nawet 500 zł.  Mandat karny może być przyznany na podstawie art.4 z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Informuje on o tym, że każda osoba, która wyprowadza zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami. Co ciekawe, każda gmina może ustalić własne kwoty, które pobiera się w sytuacji nieprzestrzegania artykułu. W niektórych z nich kwoty są małe – zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Nie trudno się domyślić, że część właścicieli nie bierze sobie nakazu sprzątania po psie do serca. A powinni!

Sprzątanie po psie – przed czym chroni?

Jeszcze kilka lat temu wiele z nas uważało, że sprzątanie po psie to nowa moda i wymysł władz, by utrudnić nam życie. Cóż, sprzątanie po psie odchodów ma jednak podstawy naukowe.  Jak pokazuje historia – tam, gdzie odchody, zanieczyszczenia, tam rozwijają się choroby. Nie inaczej jest w przypadku sprzątania odchodów po czworonogach.  Najbardziej narażone są dzieci – nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu odpornościowego, a po zabawie w piaskownicy nie biegną prosto do domu, by umyć ręce zanim włożą je do buzi. A właśnie w psich odchodach (jak i w odchodach innych zwierząt) znajdują się pasożyty – larwy.  Stanowią one realne niebezpieczeństwo. Stąd sprzątanie po psie nie jest tylko przejawem spełnienia obowiązku, ale także można traktować je jako objaw ludzkiej odpowiedzialności za zdrowie społeczeństwa.

Jak sprzątać psie kupy? 

Jeśli już jesteś odpowiedzialnym posiadaczem psa, możesz wybrać dogodny dla siebie sposób sprzątania odchodów po psie. Chcesz, aby było maksymalnie higienicznie oraz komfortowo? Zwykle widzimy ludzi pochylających się nad kupą, trzymając woreczek na psie odchody.  My jednak idziemy o krok dalej i proponujemy nowocześniejsze rozwiązanie. Skorzystaj z…KUPOZBIERACZA! Brzmi zabawnie? Nasze rozwiązanie sprawia, że nie dotykamy dłonią kupy nawet przez woreczek! Według nas jest to rozwiązanie dużo bardziej komfortowe i higieniczne. Specjalna rączka, na którą nawiniesz woreczek, zbierze psie odchody i zniweluje możliwość zabrudzenia.

kupozbieracz

Sprzątanie po psie – kto jest zwolniony z obowiązku?

Jak się okazuje, istnieją wyjątki od reguły w kwestii sprzątania po psie. Z tego obowiązku zwolnione są osoby z niepełnosprawnością oraz opiekunowie psów, które są w służbie policji.

Tabliczki – zakaz wyprowadzania psów

sprzątanie po psie

Często na spacerze możemy spotkać się z tabliczkami: zakaz wyprowadzania psów. Czy taka tabliczka jest legalna? Jak się okazuje nie i nie ma pokrycia w przepisach! Zakaz ten, niestety, wyniknął z zaniedbań tych właścicieli, którzy po psach nie sprzątali. Nie jest to jednak powód do oszukiwania i wbijania tabliczek z zakazem wyprowadzania psów – gdy nie ma to pokrycia w artykułach prawnych!

Sądy niejednokrotnie zajmowały w tej sprawie stanowisko i oznajmiały, że zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny. Takie tabliczki możemy spotkać zwłaszcza na terenach wspólnot mieszkaniowych. Jest to jednak środek, który nadmiernie ogranicza naszą swobodę poruszania się. A przysługuje ona każdemu obywatelowi.

Zatem zakaz wyprowadzania psów powinien zamienić się w ewentualną prośbę o wyprowadzanie w innym miejscu lub nakaz sprzątania. Nie może jednak zakazywać wyprowadzania psów i warto o tym pamiętać.