Wybierając zabawki dla pupila, często kierujemy się kolorami, które wydają się nam radosne, żywe i łatwo dostrzegalne. Niestety, to, co widzimy my, nie zawsze będzie dostrzegał nasz pies. Warto zatem dowiedzieć się, których barw psie oko nie dostrzega, by zacząć dobierać mu zabawki, które rzeczywiście będą wyraziste i widoczne z daleka.

GAMA BARW

Człowiek posiada w oku dwa rodzaje receptorów umieszczonych na siatkówce oka: czopki i pręciki. Pręciki pozwalają widzieć przy małej ilości światła, zaś czopki odpowiadają za widzenie kolorów. I to właśnie czopków mamy w oku aż 3 rodzaje, do rozróżniania czerwonego, zielonego i niebieskiego. Psy mają natomiast dwa rodzaje czopków, które umożliwiają im rozróżniać odcienie żółtego i niebieskiego. Co to dla niego oznacza? Kolor czerwony jest przez psa postrzegany jako szary lub czarny. Kolor fioletowy i niebieski widzą jako niebieski, zaś zielony, żółty i pomarańczowy jako różne odcienie żółtego.

JAKIE WNIOSKI MOŻESZ WYCIĄGNĄĆ?

Przede wszystkim wiesz już, jakie zabawki warto psiakom kupować. Muszą być łatwo dostrzegalne na podłożu, na jakim będziesz bawić się z psem. Zatem pomarańczowa piłeczka w trawie nie jest dobrym pomysłem, ale już niebieska powinna się nieco odznaczać. Dodatkowym atutem będą zabawki w kolorach kontrastujących – na wypadek, gdy nie wiemy, na jakim podłożu będzie się ona toczyć w trakcie wspólnych zabaw z naszym psim przyjacielem.

Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał często powielany mit dotyczący widzenia barw przez psa. Nie widzą one w odcieniach szarości, pieskie życie – jak widać – jest bardziej kolorowe! 😉 Po więcej ciekawych treści wpadnij na nasze media społecznościowe. Polecamy Ci bardzo nasz kanał na YouTube, gdzie dzielimy się doświadczeniem w obcowaniu z czworonogami!